Ako na (non)sitewide odkazy ?

Robíte niekomu web a chcete do jeho pätičky (spodná časť stránky) vložiť odkaz na svoj vlastný web ? Tak potom okrem správneho výberu kľúčových slov si dajte pozor aj na to, aby odkaz nebol sitewide.

O nevýhodách sitewide odkazov si môžete prečítať na seochate. Ja vám dnes ukážem ako jednoducho zobrazovať odkaz len z jednej konkrétnej URL, alebo len z hlavnej stránky.

Dajme tomu, že na hlavnú stránku vášho webu chcete mať odkaz len z hlavnej stránky webu na ktorý ho idete umiestniť a zo všetkých ostatných stránok chcete odkaz na nejakú podstránku vášho webu. Toto sa dá dosiahnuť veľmi jednoducho pridaním nasledujúceho kódu do pätičky (vo WordPresse je to súbor footer.php v použitej téme).

  1. <? if($_SERVER["REQUEST_URI"] == "/") { ?>
  2.   <a href="http://www.example.com/">Ukážkový web</a>
  3. <? } else { ?>
  4.   <a href="http://www.example.com/example.html">Ukážková podstránka</a>
  5. <? } ?>

Ako vidíte je to veľmi jednoduché a identifikátor dannej stránky sa používa prvok poľa $_SERVER["REQUEST_URI"], pomocou ktorej môžete umiestnovať odkazy, alebo hocičo iné len na presne špecifikované podstránky (presnejšie povedané URI) daného webu, tak ako to vidíte na nasledujúcom príklade.

  1. <? if($_SERVER["REQUEST_URI"] == "/kontakt") { ?>
  2.   <a href="http://www.example.com/">Tento odkaz sa zobrazuje len pri URI /kontakt</a>
  3. <? } ?>

Spomínané riešenie je univerzálne pre rôzne PHP aplikácie, ale v CMS WordPress môžete použiť takzvané conditional tags, pomocou ktorých viete zistiť či s nachádzate na danej stránke, príspevku, alebo kategórii.

Tento postup môžete použiť nielen pre odkazy, ale pre hocijaký PHP kód/obsah, ktorý chcete vykonať/zobraziť len na špecifickej URI daného webu.

Pridajte sa do konverzácie

4 komentáre

  1. Tiez diky za clanok. Prosim Ta odkial mas opodstatnenu tuto skutocnost, Google sa tomu takto vyjadril na svojom blogu? :P

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *